I v automatizované komunikaci platí, že jedna nejlepší forma neexistuje. Někdo používá grafiku takovou, druhý makovou. Někdo preferuje familiární komunikaci se zákazníkem, v případě jiné značky je vhodnější ta formální… Vždy se to odvíjí od principů, na kterých daná značka stojí plus od nápadu a cíli kampaně. Když si nejste jisti, snažte se hledat odpovědi v datech, které už máte z dřívějších jiných kampaní. Nebo vyzkoušejte avatary!

Všem ale můžeme doporučit jedno – buďte konzistentní! Je třeba vaše e-mailová komunikace pasovala ke všem ostatním marketingovým aktivitám. Nechcete totiž zákazníka mást tím, že v offline světě vidí vaši značku komunikovat nějakým způsobem a v online prostředí pak naprosto odlišným.

Pomůže vám těchto 7 bodů:

1) Připravujte responzivní šablony

Tak, aby stejně dobře fungovaly na desktopu i v telefonu / tabletu. Dnes už není výjimkou, že e-maily otevírá více lidí na telefonu než na počítači. Proto je dobré, aby byl e‑mail dobře čitelný i v telefonech a zákazník se rovnou dozvěděl, co chcete říct. Častým neduhem bývají e-maily poskládané jen z obrázků. V telefonech jsou špatně čitelné, nehledě na to, že se nezobrazí, má-li zákazník stahování obrázků blokované. Navíc nemají dobrý vliv na reputaci.

2) Jednoduše a srozumitelně

Jednoduché a srozumitelné sdělení by mělo být pro e-mailovou komunikaci pravidlem. To platí pro obrázky i texty. Představte si, že někomu pípne váš e-mail v telefonu 30 vteřin před tím, než má vystoupit z tramvaje ve spěchu do práce. Stihne si váš e-mail přečíst? Nebo zapadne v „to si přečtu později“, což velmi často ve výsledku znamená „už se k tomu nikdy nevrátím“. Jistě to znáte z vlastní zkušenosti.

3) Tak, aby to dávalo smysl

Nemělo by se stát, že si zákazník po otevření e-mailu (v horším případě před jeho otevřením) řekne: „Co to má být? Proč mi to jako posílají?“. Nesnažte se za každou cenu dosáhnout otevření e-mailu click-baitovými titulky. Pokud v předmětu slíbíte nějakou bulvární pecku a pro rozkliknutí člověk zjistí, že se jedná o klasický produktový newsletter bez obsahu, který by se k předmětu vázal, ničemu neprospějete. Sice si krátkodobě zvýšíte open rate, ale také možná dosáhnete toho, že další newsletter už zákazník neotevře.

4) Snažte se jít zákazníkovi naproti

Co si budeme nalhávat, když se rozhodnete investovat do přípravy automatizovaných kampaní, očekáváte, že se vám to jednou vrátí. Jestli to ale bude váš jediný úhel pohledu, akorát si tím zkomplikujete práci. Snažte se dělat kampaně pro zákazníky, pomoci jim, potěšit je… Volit cestu, která nebude prvoplánově prodejní. A když už musí být, tak to maximálně zákazníkům přizpůsobte. Například vhodným segmentem, abyste minimalizovali ty, které vaše nabídka pravděpodobně nezaujme.

5) Testujte své nápady

I ten na první pohled fantastický nápad je vhodné otestovat. Z vlastní zkušenosti víme, že ne vše, co na začátku vypadá jako pecka, ve finále funguje tak, jak jsme si představovali. Důkladné testování a optimalizace se vyplatí. A vy díky tomu získáte spoustu nových informací o zákaznících, které jste třeba netušili.

6) Pravidelně reportujte

Sledujte, jak se vašim kampaním daří. Nespoléhejte na to, že to, co jste jednou vymysleli, bude fungovat na věky věků. Doba i konkurence se rychle mění, možná bude potřeba kampaně časem upravit. Reporting nepodceňujte a nedívejte se na něj pouze jako na aktivitu, kterou je potřeba každý měsíc dělat pro šéfa…

7) Mějte oči otevřené

Poté, co spustíte první automatizované kampaně a začnete se těšit z jejich výsledků, neuzavírejte tuto kapitolu se slovy „Tak, a je to“. Možná vás dříve nebo později napadne něco nového. Směle do toho. Měňte a přidávejte. Automatizace mají dlouhodobý potenciál.

V neposlední řadě nezapomínejte, že e-mailing je jedna ze součástí celého marketingového mixu a tak je na něj potřeba nahlížet. Měl by fungovat v souladu s ostatními aktivitami, které děláte.


V posledním díle miniseriálu se pokusíme přesvědčit ty z vás, kteří ještě přesvědčeni nejsou a vysvětlíme Proč? se automatizacemi zabývat.

Seriál Jak na automatizace


Chcete, aby automatizace samostatně komunikovaly i s vašimi zákazníky? Neváhejte a zkuste se nezávazně pobavit s našimi specialisty. Určitě objevíme zajímavé příležitosti, kde může váš byznys generovat prodeje bez nutnosti každodenního klikání akčních kampaní. Ozvěte se nám na obchod@targito.com, nebo pomocí kontaktního formuláře, a my se co nejdříve ozveme.